Arsti soovitused operatsioonijärgseks perioodiks hambaimplantatsiooni ja luuplastika operatsioonide puhul.
Hambaimplantatsioon ja eriti luuplastika on keerukas mitmeetapiline protsess, mis nõuab tõsist suhtumist nii opereerivalt arstilt kui ka patsiendilt. Selleks, et minimeerida tüsistuste tekkimise ohtu, tuleb rangelt järgida arsti ettekirjutusi, sealhulgas ka neid, mis puudutavad suuõõne hügieeni operatsioonijärgsel perioodil.
Pärast hambaimplantaatide paigaldamist või luuplastika operatsiooni võib sülg olla roosakas haavast eralduva sekreedi tõttu. See ei tähenda, et on tekkinud verejooks: pärast operatsiooni võib haavast erituda verd mitme tunni jooksul ning mitme päeva jooksul mehaaniliste mõjutuste tagajärjel.
Kodus olles asetage põsele 10-15 minutiks külm kompress (geelikott) ja vahetage seda iga 1,5-2 tunni tagant ööpäeva jooksul. Külm aitab vältida näo pehmete kudede turse tekkimist, kuid ei välista seda riski täielikult. Külma kompressi eesmärk on veresoonte ahendamine ja vereringe aeglustamine, mis omakorda aitab vältida veritsemise teket. Esimesel operatsioonijärgsel päeval võib näole tekkida vähene turse, mõningatel juhtudel ka hematoom. Vähese turse tekkimine on normaalne. Turse võib suureneda 2-3 päeva jooksul pärast operatsiooni, 4.-5. päeval hakkab turse alanema. Paranemise protsessi käigus muudab verevalum värvi hallikassinisest kollaseni. 7-10 päeva möödudes hematoom kaob.
Loputage suud ettevaatlikult, sest haav on värske.
Intensiivne loputus võib vallandada verejooksu. Kui suuõõnes on operatsioonijärgsed haavad, siis on hügieen raskendatud, toidu osakesed satuvad haava, seetõttu tuleb pärast iga toidukorda suud loputada. Kasutage loputamiseks spetsiaalset lahust (väljastatud teie raviarsti poolt). Loputuslahus peab olema toasoe.
Vältige suitsetamist vähemalt 24 tundi peale operatsiooni, kuna suitsetamine takistab vere hüübimist haavas (suitsetamisel laienevad limaskesta kapillaarid) ja aeglustab paranemist. Kui suitsetamisest loobumine on võimatu, püüdke vältida sügavat sissetõmbamist, sest imemisliigutus tekitab suuõõnes negatiivse rõhu, mis võib põhjustada verejooksu.
Vältige saunas käimist ja kuuma vanni, sest kuum saun või vann laiendavad veresooni, mis võib esile kutsuda verejooksu.
Vältige kuuma sööki. Toit peab olema soe ja/või jahutatud ning pehme (kissell, mahl, püreesupp, piimatooted). Joogikõrt ei soovitata kasutada, sest imemine loob suuõõnes negatiivse rõhu, mis takistab vere hüübimist.
Tarbige esimestel operatsioonijärgsetel päevadel energiarikast toitu.
Operatsioonijärgselt võib suu avamine olla raskendatud, sest suuõõne haav võib olla valulik ja limaskest turses.
Puhastage hambaid õrnalt, kuid hoolikalt. Kasutage pehmet hambaharja ja hambapastat, mis väljastati pärast operatsiooni. Paranemisperioodil ei tohi haava harjaga hõõruda, loputada tuleb ettevaatlikult ja hoolikalt.
Vältige operatsioonipäeval füüsilist koormust, sest vererõhk võib tõusta, mis võib esile kutsuda verejooksu.
Vältige lennukiga lendamist 1-1,5 kuu jooksul (pärast sinus-lift operatsiooni).
Valu korral tarvitage esimestel päevadel arsti soovitatud valuvaigisteid. Vältige ette kallutamist
Vältige aevastamist ja nuuskamist
Vältige õhupallide puhumist
Valu korral valuvaigistid vastavalt arsti näidustustele
Antibiootikumid vastavalt arsti näidustustele
Vitamiinid vastavalt arsti soovitusele
Suuvannid loputuslahusega, väljastatud raviarsti poolt
Harju maakond, Tallinn, Kesklinna linnaosa, Pirita tee 20a/2-3
E-L 09:00 – 18:00