Meelespea juureravi saanud patsientidele

Juurekanalite ravi on jõuline stomatoloogiline sekkumine hamba säilitamiseks. See seisneb nakatunud kudede eemaldamises kanalist, kanalite mehaanilisest, ravimitega, ultraheliga töötlemisest ja kanali(te) plommimisest raviva (ajutise) või püsiva materjaliga. Ravi mugavuse tagamiseks soovitame järgida järgmisi soovitusi.

  • Plommitud hambaid tuleb harjata hambapastaga nagu loomulikke hambaid - kaks korda päevas. Pärast söömist loputage suud, et eemaldada toidujäägid. Hambavahede puhastamiseks kasutage loputit või hambaniiti.
  • Kui harjamise ajal tekib veritsus, ärge lõpetage hügieeniprotseduure. Kui veritsus ei kao 3-4 päeva jooksul, peate pöörduma arsti poole. Seda protseduuri saab kombineerida põhiprotokolli või silmahoolduse protokolliga.
  • Kui pärast plommimist ja kohaliku tuimestuse lõppu takistab plomm hammaste ühendumist, tuleb võimalikult kiiresti pöörduda arsti poole.
  • Plommimisprotsessis kasutatakse kõige sagedamini kohalikku tuimestust, mis kestab mitu tundi. Tuimestuse ajal loobuge söömisest, eriti kuumadest toitudest, et kaitsta end võimalike põletuste või vigastuste eest.
  • Pärast kohaliku tuimestuse lõppu võivad tekkida tugevad valud ja/või valulikkus hambaga hammustamisel. See on seotud organismi loomuliku bioloogilise reageerimisega sekkumisele ja meditsiinilise või plommimaterjali olemasoluga hamba kanali(te)s ning oleneb ka põletiku astmest, mis oli teie pöördumise ajal juuri ümbritsevates kudedes juba olemas. Need aistingud võivad püsida mitu ööpäeva. Soovitame sellel perioodil:
    • piirata ravitud hamba närimiskoormust;
    • vajadusel võite võtta arsti soovitatud valuvaigistit;
    • kui valu intensiivistub, tekib paistetus, temperatuur tõuseb, peate viivitamatult pöörduma raviarsti poole.
  • Pärast komposiitmaterjalist plommi paigaldamist ei tohi esimese kahe päeva jooksul pärast hammaste plommimist tarbida looduslikke ja kunstlikke värvaineid sisaldavaid toite/jooke (näiteks mustikaid, teed, kohvi jne).
  • Plommi ja plommiga külgnevate kõvade hambakudede murenemise vältimiseks ei soovitata tarbida ja närida väga kõvu toite (näiteks pähkleid, kuivikuid), hammustada suuri tükke (näiteks tervest õunast).
  • Pärast juureravi võib hammas olla kaetud ajutise plommiga. Soovitame mitte süüa esimese 2 tunni jooksul pärast ravi, kuni plomm on täielikult kõvenenud, samuti vähendada ravitud hamba närimiskoormust kogu raviperioodi vältel. Plomm-mähis võib närimise ajal kergelt mureneda ja suus võib tekkida tavatu maitse. Kui ajutine plomm tuli välja, tuleb õõnsus vatikuuliga sulgeda ja viivitamatult pöörduda raviarsti poole, et nakkus ei satuks juurekanali(te)sse.

 

Tuletame meelde, et 2-aastane garantiiperiood kehtib ainult siis, kui toimub hammaste esmane juureravi ja puuduvad luukoe ärrituse kolded, samuti kui külastate hambapolikliinikut vähemalt iga 6 kuu järel arstipoolseks plaanipäraseks läbivaatuseks ja täidate kohustuslikke protseduure, mille eesmärk on hoida suuõõne hügieeni.